Bemutatkozás

Kik vagyunk? Hamarosan…

Fehér Bence – Ferenczi Gábor (szerkesztette): ŐSI ÍRÁSAINK Rohamléptű rovás- és egyéb ősiírás-kutatások (MKI, 2020)

.

.

LETÖLTHETŐ A MAGYARSÁGKUTATÓTÓL: https://mki.gov.hu/media/pdf/mki_2020_osi_irasaink.pdf

.

.

Fehér Bence – Ferenczi Gábor (szerkesztette)

ŐSI ÍRÁSAINK

Tanulmánykötet a Magyarságkutató Intézet által

2019. december 12–13-án

rendezett konferencián elhangzott előadásokból

.

Csak egyetlen sürgető, egyben biztató mondat az előszóból: „Erre a nagyobb nyilvánosságra és kutatók közti szorosabb együttműködésre immár égetően szükség is van, mivel e szakterület hatalmas ütemben fejlődik.”

.

A kötet írásai, vastagbetűvel kiemelve néhány írás:

.

Szerkesztők: Előszó (7. oldal)

Fehér Bence: Amiben senki nem hitt: a káposztásmegyeri rovásfelirat (9. oldal): Talán a Mátyás-korabeli rovásdivattal kapcsolatban keletkezett a fazekasmester cserépdarabon fönnmaradt „firkája”. A felirat második sorából ez érthető: [- – -]+uk róttam [- – -?].

Fehér Bence: Benedek Illyés graffitiző és műemlékrongáló (XV. század?) (25. oldal): Megvan a sepsikilyéni unitárius templom külső falán látható felirat megfejtése! Íme: X Scribsit BNDK I[[L]]`Ly ́ES = Írta: Benedek IIylyés.

Haramza Márk: Latin betűs fegyverfeliratok a 9–12. századi Kárpát-medencéből (39. oldal)

Hosszú Gábor: Evolúciós számítások írásinformatikai alkalmazása (51. oldal)

Kovács Péter: Adatok Keszthely-Fenékpuszta 7. századi népességéhez (77. oldal): – Az egyik arany övcsat feliratának újraértékelése alapján görög anyanyelvű és germán lakosság feltételezhető a jelzett térségben, az avar kaganátus területén.

Langó Péter: Rovásjelek vagy a keresztény térítés emlékei? (99. oldal)

Medgyesi Pál: 11. századi rovásjelek Sarkadkeresztúr határából (127. oldal)

Péntek Attila: Rovásfeliratos szalaggyűrű Veresegyház-Göbölyös lelőhelyről (155. oldal)

Puskás-Kolozsvári Frederic: A Tászok-tető írott köveinek lehetséges párhuzamairól, különös tekintettel a moldvai területeken lévőkre (183. oldal)

Szabó Ádám: Az apahidai Onachar (201. oldal)

Szabó Géza: A kontinuitás változatai a regölyi grafémák tükrében (227. oldal)

Szentgyörgyi Rudolf: Rovásemlékeink és a magyar nyelvtörténetírás (259. oldal): – A nyelvtörténetírásnak – a korábbi kétkedő, elzárkózó hozzáállással szemben – egyre inkább figyelembe kell vennie a magyar rovásírásos anyagot is. A szerző a „(rovásírásos) feliratemlék” megnevezést javasolja az egyes rovásos nyelvi forrásokra. Külön foglalkozik az „áldozócsütörtök” szó egyetlen középkori előfordulásával is (Székelydályai rovásemlék, 1400 k.).

Teszler Vendel: A rovásírás kibontakozása napjainkban (275. oldal)

Vékony Gábor: A nagyszentmiklósi kincs történeti értékeléséhez (289. oldal)

Zelliger Erzsébet: Hangtörténet és rovásábécé (309. oldal): A Róna-Tas András által a nikolsburgi betűjelkészletből kikövetkeztetett rovásábécé nincsen összhangban az ősmagyar kor vége és a korai ómagyar kor nyelvállapotával. Egyes hangjaink azóta eltűntek, s az őket jelölő rovásjelek is. Pedig a kérdés tisztázása elengedhetetlen a helyes olvasatok megalkotásához. A beszédhangok és rovásjelek változása mellett már figyelembe veendő a latin betűs írás hatása is.

.

.

Irodalom

Fehér – Ferenczi 2020 = Fehér Bence – Ferenczi Gábor (szerkesztette): Ősi írásaink. Tanulmánykötet a Magyarságkutató Intézet által 2019. december 12–13-án rendezett konferencián elhangzott előadásokból. Szakmai lektorok: Fehér Bence, H. Tóth Tibor, Szabó Ádám. Nyelvi lektorok: Eőry Zsófia, Ferenczi Gábor, H. Tóth Tibor, Katona József Álmos, Nagy Dóra, Pál Helén. 326 oldal. Magyarságkutató Intézet, 2020

LETÖLTHETŐ A MAGYARSÁGKUTATÓTÓL: https://mki.gov.hu/media/pdf/mki_2020_osi_irasaink.pdf

.

Mészáros András történelem- és magyartanár

Hozzászólás ehhez a cikkhez: Fehér Bence – Ferenczi Gábor (szerkesztette): ŐSI ÍRÁSAINK Rohamléptű rovás- és egyéb ősiírás-kutatások (MKI, 2020)

(A mezők kitöltése kötelező. A villámlevélcím cím nem fog látszani a hozzászólás elküldése után.)